Türkçe Öğrenimine Başlamadan Önce

1. Kendinize güvenin.

Her işte geçerli bir kuraldır: Her şeyden önce kendinize güvenmelisiniz.  Eğer kendinize güvenmezseniz en iyi kaynakları kullanıp en iyi eğitimi alsanız bile başarılı olamazsınız.

2. Türkçeden korkmayın.

Kendinize güvendikten sonra ikinci önemli kuralımız Türkçeden korkmamak olacak. Türkçeden korkarsanız daha ilk baştan kaybedersiniz. Evet, Türkçe anadilinizden çok farklı bir dil olabilir ama asla zor bir dil değil. Her dilin olduğu gibi Türkçe’nin de kendine ait kuralları var. Bu kurallar ilk önce size çok karmaşık gelebilir ama eğer sabırlı bir şekilde öğrenmeye devam ederseniz, bunları kolaylıkla öğrenirsiniz. Korkmayın, başarabilmeniz hiç zor değil…

3. Türkçe öğrenmedeki amacınızı belirleyin.

Öğrenime başlamadan önce “Niçin Türkçe öğreniyorum?” sorusunu kendinize sormalısınız. Eğer bu soruya net bir cevabınız varsa işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü sadece Türkçede değil bütün dillerde insanların dili öğrenip kullanma amacı aynı değildir. Örneğin yabancı bir ülkedeki öğrenci ile yabancı bir ülkedeki işçi arasında o ülkeye ait dili öğrenip kullanma açısından büyük bir fark vardır. Amacınızı belirlemeden Türkçe öğrenmeye başlamamalısınız.

4. Kendinize uygun bir plan yapın.

Amacınızı belirlediniz ve artık yola çıkmaya hazır mısınız? O zaman iyi bir plana ihtiyacınız olacak. Ama her insanın öğrenme şekli ve hızı aynı değil, bunu asla unutmamalısınız. Örneğin daha önce başarılı bir şekilde Türkçe öğrenmiş bir arkadaşınızın öğrenme planı ve yöntemi size uygun olmayabilir. Bu yüzden kendinizi iyi tanımalı ve kendinize uygun bir plan yaparak Türkçe öğrenmeye başlamalısınız.

5. Kararlı olun.

Türkçe öğrenmek özellikle ilk zamanlar sizin için biraz zor olacak. Yabancı bir dil bilgisi, yeni kelimeler ve birçok farklı durumla karşılaşacaksınız. Kararlı bir şekilde çalışın, birkaç ay sonra bu zorlukların hepsi ortadan kalkacak ve siz daha hızlı ve daha kolay bir şekilde Türkçe öğreneceksiniz.

 

Kendinize güvenin, Türkçeden korkmayın, amacınızı belirleyin, plan yapın ve kararlı olun. Bunlar Türkçe öğreniminde işinizi kolaylaştıracaktır.

  Hep Türkçe
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram
  • Heyecan Sosyal Simge