Askıda Simit

   Askıda ekmek uygulamasını duymuşsunuzdur.

Kendiniz için bir şey alırken başkasına da yardım etmenin en kolay ve güzel yollarından biri. Fırında kendi ekmeğinizi aldıktan sonra ihtiyaç sahipleri için ekmek bırakabiliyorsunuz ve ihtiyacı olan diğer insanlar gelip bu fırından ekmeği ücretsiz olarak alabiliyorlar. Bu proje uzun zamandır birçok fırında uygulanıyor. Şimdi ise sıra sokakların süsü simitçilerde.

   Her gün birçok insan işe giderken hızlıca karnını doyurmak için bir simitçinin önünde duruyor ve hemen bir simit alıp uzaklaşıyor. Fakat maalesef bir iki adım ileride kaldırıma oturmuş yardım bekleyen muhtaç insanları görmezden geliyor.

   Şimdilerde ise “Askıda Simit” uygulaması ile sokaklarda yaşayan insanların durumlarına dikkat çekilmeye çalışılıyor. Bu uygulama sayesinde insanlar bir başka insanın karnını doyurmasına yardımcı oluyorlar. Askıda biriken simitleri ihtiyaç sahipleri gelip alabiliyor. Bir simit ile dahi olsa toplumsal dayanışma ve yardımlaşma sağlanmış oluyor.

   Bu projeyi hayata geçirenlerden biri de İzmit kent merkezinde simitçilik yapan 44 yaşındaki İsmail Mersin. Mersin yoksullar için tezgahında “Askıda simit” kampanyası başlattı. Her gün müşterilerinden en az 10 kişi birer fazladan simit parası veriyor, İsmail Mersin de simitleri yoksullara ücretsiz veriyor.

   Günde yaklaşık 250 simit satan İsmail Mersin tezgahına "Gerçekten parası olmayan Allah rızası için simit alabilir" yazısını da asarak kendisi de gücünün yettiği kadar ihtiyaç sahiplerine ücretsiz simit veriyor. İsmail Mersin, simit almaya gücü yetmeyen vatandaşlarla simitlerini paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Yaklaşık 5 yıldır simitçilik yapıyorum. Parası olmayan insanlar simit almak istiyorlar. Ben de başlattığım askıda simit kampanyası ile onlara destek olmaya çalışıyorum" dedi.

Kaynak: http://www.ozgurkocaeli.com.tr/yoksula-askida-simit-313107h.htm