Bir Bisiklet Bin Hayal

Bisikletiyle Dünyayı Gezen Adam: Hasan Söylemez

   Birçok insan şehir hayatından, iş stresinden, hayat pahalılığından şikayetçi. “Köy hayatı”, “dünya seyahati”, “stressiz yaşam” kelimeleri herkesin dilinde. Siz de en az bir arkadaşınızdan “Bir gün her şeyi bırakıp gitmek istiyorum!” cümlesini duymuşsunuzdur. Fakat bunu başarabilen, kurumsal işinden ayrılıp kendi iç sesinin peşinden giden, risk alabilen insan sayısı oldukça az. Hasan Söylemez (35) bunu başarabilen nadir insanlardan. Bir gün gazetecilik yaptığı kurumdan istifa ediyor, cebindeki tüm parayı çocuklara dağıtıp kredi kartını kırıp 11 Temmuz 2010’da bisikletiyle yollara düşüyor.

Bisiklet turuna Türkiye’den başlıyor. Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu, Akdeniz, Ege, Trakya’yı dolaşarak Türkiye haritası çiziyor ve sekiz buçuk ayda 10 bin 140 kilometre pedal çevirerek 40 kent, yüzlerce kasaba ve köy görüyor.

   Hasan Söylemez, neden “normal” ve risksiz hayatını bıraktığını soranlara ise şöyle cevap veriyor: “Çok bunalmıştım. Her geçen gün kendimi daha çok yalnız, çaresiz ve mutsuz hissediyordum. Hiçbir şeyden zevk alamıyordum. Değişime ihtiyacım vardı. Bütün algılarımı açarak hayata ve doğaya karışmak istiyordum. Paranın satın alamayacağı çok değerli şeylerin olduğunu biliyordum. Paranın bana verdiği ‘özgüven’ ve ‘güç’ duygusundan kurtulmam gerekiyordu. Paranın hayallerimize ulaşmakta o kadar da önemli olmadığını kanıtlamak istedim.”

   Belgesel yapımcısı Hasan Söylemez, Afrika’da yaşayan insanların ne tür hayaller kurduğunu araştırmak için bisikletle Ocak 2017’de Fas’tan yola çıktı. Bir buçuk yılda yedi bin kilometre pedal çevirdi. Önce dünyanın en büyük sıcak çölü Sahra’yı aştı daha sonra Moritanya, Yeşil Burun Adaları, Senegal, Gambiya, Gine Bissau, Gine, Sierra Leone, Liberya ve Fildişi Sahili’ni geçip Mali sınırına ulaştı. Gittiği her ülkede insanlara hayalleriyle ilgili sorular soran Söylemez, 

yaşadığı maceraları, ülkelerin kültürlerini ve anlatılan hayalleri belgesele dönüştürüyor. Alışılmışın dışında bir Afrika gösteren bu belgesel, her ülkede ayrı bir bölüm olmak üzere seri halinde ’’Journey To Dreams’’ (Hayallere Yolculuk) adıyla Hasan Söylemez’in Youtube kanalında yayınlanıyor. İngilizce ve Türkçe altyazıyla yayınlanan ‘’Hayallere Yolculuk’’ belgeseli, artık yerli ve yabancı milyonlarca kişiye ulaşıyor. Elbette birçok zorluklarla karşılaşıyor yol boyunca. Tarlalarda çalışarak bulaşık yıkayarak geçimini sağlıyor ve hatta bazen sokaklarda bile uyuyor. Fakat Hasan Söylemez insanın ruhu huzurluysa bunların hiçbirinin önemli olmadığını ifade ediyor: “İki defa hastalandım ve hiç tanımadığım insanlar beni misafir edip günlerce baktılar. Ruh huzurluysa fiziksel rahatsızlığın anlamı kalmıyor. Acı çekmiyordum dersem yalan söylerim. Ama hiç şikâyet etmedim. Bir kez bile yolculuğu bırakıp dönmek aklımdan geçmedi.”

 

Hasan Söylemez’in tüm bu serüvenlerini anlattığı Hayata Yolculuk adlı bir de kitabı var.