• Hep Bilgi

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

En son güncellendiği tarih: 18 Oca 2018

Bir gün sabah uyandığınızda kendinizi tarla kadar büyük bir yatağın içinde bulduğunuzu düşünün. Ne hissedersiniz?

Ya da etrafınızdaki her şeyin bir anda küçüldüğünü ve odanızın içine sığmadığınızı hayal edin.


Herhalde hala rüyada olmalısınız. Birazdan uyanacak ve tüm bu saçmalıklardan kurtulacaksınız? Fakat bir problem var, uyanamıyorsunuz. Bir türlü bu saçmalığın içinden kurtulamıyorsunuz.

Etrafınızda her şey sizden on kat yirmi kat daha büyük ya da küçük. Bir fincan su da boğulabilir ya da bir yakınınız tarafından karınca gibi ezilebilirsiniz.

Geçmiş olsun, Alice Harikalar Diyarında Sendromuyla karşı karşıyasınız.


Adını Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında romanından alan bu sendroma yakalanan insanlar kendilerini çevrelerine göre çok büyük veya çok küçük görüyorlar. Bazen bu durum çevreyle sınırlı kalmıyor. İnsanlar elleri ayakları gibi vücut organlarını da normalden çok büyük ya da küçük hissedebiliyor.

Aslında birçok kişi hayatında bu sendromu yılda en az bir kez yaşıyor ve kısa süreli bir şey olduğu için umursamıyor. Fakat bazı insanlarda bu sendrom çok sık yaşanıyor. Bu insanlar neredeyse her gün bir şeylerin küçüldüğünü ya da büyüdüğü zannediyorlar.


Alice Harikalar Diyarında Sendromu genellikle gece yaşanan bir durum. Fakat bazı vakalarda gündüz de yaşanabiliyor. Bilim dünyası henüz bu sendroma bir çözüm bulamadı. Bilim insanlarının araştırmaları devam ediyor.


Peki ya siz bir sabah böyle bir durumla karşılaşırsanız ilk tepkiniz ne olur?


Dinleme için lütfen linki tıklayınız.


https://soundcloud.com/hep-tuerkce/alice-harikalar-diyarinda-sendromu