• Hep Bilgi

Amişler

Amişler, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşamlarını sürdüren ve teknolojinin hayatımızın büyük bir kısmını kapladığı günümüzde, bambaşka yaşam tarzlarıyla dikkat çeken bir Hristiyan mezhebi.


Çağın getirdiklerini reddeden yapıları ve ilginç kurallarıyla günümüzde oldukça zor bir şeyi başarıyor gibi görünüyorlar. 18. ve 19. yüzyılda İsviçre, Almanya ve Fransa'dan ABD'ye göç eden bu topluluk, aslında kendilerini savaş karşıtı olarak tanımlıyor ve naif bir hayat sürmeyi amaçlıyor.

Amişler; elektrik, telefon ve otomobilin olmadığı bir düzende, çoğu zaman bisiklet ve at arabasıyla ulaşımlarını sağlıyorlar. Akşamları mum ışığında oturan toplulukta kadınlar ise çamaşır ve bulaşıklarını kendileri yıkıyorlar ve bunlar için makine kullanmayı reddediyorlar.

Kendi hallerinde yaşam süren mezhepteki herkes sade bir giyim tarzına sahip. Makyaj yapmanın ve gösterişli şeyler giymenin günah olduğuna inanan kadınların yaşamlarını eşlerine hizmet etmeye ve çocuk yetiştirmeye adadığı biliniyor.

Erkekler çoğu konuda kadına akıl danışsa da kadın ve erkeğin eşit olmadığı bir toplum yapısı hâkim. Genel olarak ele alındığında son sözün babaya ait olduğu bir aile düzenleri bulunuyor. Devlete vergi ödemeyen ve hastalandıklarında bunu doğal yöntemlerle atlatmaya çalışan Amişler, yalnızca çok ciddi hastalık durumlarında kendi aralarında belirli bir miktar para toplayıp, hastaneye başvuruyorlar.

Günlük hayatlarında asla telefon kullanmıyorlar. Yaşadıkları yerde yalnızca çok acil durumlar için kullandıkları bir adet telefon bulunuyor. Fotoğraf çektirmekten çok hoşlanmadıkları bilinen grup, kendi sade yaşamlarına müdahale edilmeyen ve onlara saygı duyulan bir dünya düzenini arzuluyor.


ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bulunan Lencaster şehri Amişlerin en yoğun olarak yaşadığı bölgelerden biri. Günün birinde yaşadıkları şehirlerden birini ziyaret etme olanağı bulursanız Amişlerin yaşam tarzları hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilir, kendi üretimleri olan ürünlerden satın alabilirsinizKaynak : http://www.milliyet.com.tr/teknolojiyi-reddeden-topluluk-amislerin-ilginc-yasam-tarzi-mola-1762/?Sayfa=10


Dinleme için aşağıdaki linki tıklayınız.


https://soundcloud.com/hep-tuerkce/amisler/s-1zC8h