• Hep Bilgi

Arıların Bilinmeyenleri


Kimi sever kimi sevmez ama hayvanlar alemi çok başka bir dünya.. bilinmeyeni o kadar çok ki. Mesela arılar, arıların yaklaşık olarak 20.000 farklı türü olduğunu biliyor muydunuz? Çok fazla değil mi? Evet, bunun yanında arılan çok değişik özellikleri de var.


Mesela, arılar saniyede 250 kez kanat çırpabilirler. Bu kanat çırpışı genellikle kovanı soğutmak için yapılan “yelpazeleme” sistemidir. Tehlikeli durumlarda arılar, tehlikeyi haber vermek için daha yüksek sesle vızıldarlar. Arılar koku alabilirler. Arıların antenleri ile ilgili yapılan son araştırmalar, arıların koku almak için kullandıkları kimyasal reseptörlerin bulunduğunu kanıtlamıştır. Arılar koku aracılığı ile birbirini tanıyabilir ve farklı türlerini ayırt edebilirler.


Bir kiloluk bir balın yapılabilmesi için, arıların dört milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamaları gerekmektedir. Bal arıları toplu halde yaşayan canlılardır ve kovanda yaşamın devamlılığını sağlamak için iş birliği içinde çalışırlar. Bir kovan içinde yaşayan işçi arılar, kraliçe arı ve erkek arılar beraber yaşarlar .


İşçi arılar kovandaki bütün işleri üstlenmişlerdir ve büyüdükleri hücreden çıktıkları andan itibaren gelişimleri ile orantılı olarak kovan içindeki görevleri de değişir. İşçi arılar yaşamları boyunca kovan içindeki her türlü işle ilgilenirler.

Bal arılarının faal işçileri yaklaşık olarak 1.5 ay yaşarlar. Erkek arılar 6 ay kadar ve kraliçe arı ise 4 yıl kadar yaşar.


Bir işçi arı yaşadığı süre zarfında bir çay kaşığının 1/12 (on ikide biri) kadar bal yapabilmektedir.


Bal arıları yaklaşık olarak saatte 24 km hızla uçabilirler.


Bir kovan yaklaşık 90.000 arıya ev sahipliği yapabilmektedir.


Arılar kendi hayatlarını tehlikede görmediği sürece insanları sokmazlar.


Her arının beyninde yaklaşık olarak bir milyon sinir hücresi (nöron) bulunmaktadır.


Alman bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda, arıların yönlerini bulabilmek için bir tür haritadan yararlandıkları ortaya çıkmıştır . Yani arılar doğadaki birtakım işaretleri akıllarında tutarak hedeflerine ulaşabilmektedirler.


Her kovanda kraliçe arının salgıladığı kimyasal bir madde vardır ve bu madde kovandaki bütün arılar tarafından tanınır. Ayrıca kovandaki bütün arılar da bu maddeyi kraliçeden alarak kraliçe ile aynı kokuya sahip olurlar. İşte bu madde sayesinde aynı kolonideki bütün bireyler birbirlerini kolaylıkla tanırlar. Dolayısıyla dış görünüş olarak birbirlerine çok benzemelerine rağmen kovana giren herhangi bir yabancı arı kolayca tanınır ve kovandan dışarı atılır ya da öldürülür.


Dinleme: https://soundcloud.com/hep-tuerkce/arilarin-bilinmeyenleri