• Hep Bilgi

Bumerang Etkisi

Hiç başınıza gelen bir şey için geçmişteki bir davranışınızı suçladınız mı? Ya da “evren bana bir mesaj vermek istiyor.” ,“geçmiş davranışlarımdan dolayı bir ceza ya da ödül alıyorum” diye düşündünüz mü? Evrende her şey birbirinden bağımsızdır deyip sizi rahatlatmak isterdik ama aslında öyle değil. Yani bumerang etkisiyle gerçekten geçmişteki hatalarınızın ya da doğrularınızın sonuçlarını yaşıyor olabilirsiniz.


Bumerang, Avustralya yerlileri arasındaki avcıların yaptıkları silahın adıdır. Bu silah ağaçtan yapılmış ve kıvrık bir şekle sahiptir. Ne kadar uzağa atılırsa atılsın eğer hedefini vuramazsa avcıya geri döner ve hatta bazen avcıyı vurur. Günlük hayatta ise sosyal bilimciler, özellikle soysal ve siyasal bazı olaylarla ilgili “bumerang etkisiyle sonuçlandı.” “bumerang etkisi yaptı.” gibi tabirler kullanıyorlar. Aslında bu tabirle etki-tepkiyi ya da neden-sonuç ilişkisini kast ediyorlar. Yani evrene ne verirseniz onu geri alıyorsunuz. Gösterdiğiniz etkiler neticesinde tepkiler alıyorsunuz ve sunduğunuz nedenler bazı sonuçlar doğuruyor.


Hayatta bazı şeyleri yaptıktan sonra geri alamayız ve belki yıllar sonra onun sonuçları gelir bizi bulur. Bir kaç örnek verirsek:

Söylediğiniz sözü geri alamazsınız. Örneğin bu sözle birinin kalbini kırarsınız ve bumerang etkisiyle başka biri de sizin kalbinizi kırabilir. Ya da zor durumdaki birini sözlerle teselli edersiniz ve zor bir gününüzde başka biri de sizi teselli eder.


Harcadığınız zamanı da geri alamazsınız. Dakikalar, saatler, günler, yıllar hiç durmadan geçer ve siz zamanı durduramazsınız. Tek yapabileceğiniz zamanı doğru kullanmak ve bunun iyi sonuçlar doğurmasını beklemek. Çünkü zamanı geri alamazsınız ama bumerang misali size bazı şeylerin geri dönmesine engel olabilirsiniz. Zamanı boşa harcadığınızda; pişmanlık, acı, öfke ya bu zamanı doğru harcadığınızda; mutluluk, huzur, sevinç gibi duygular size geri döner.


Herkes eylemlerinin bazı sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor. Peki siz kendi hayatınızdaki bir şey için geçmişinizi suçladınız mı? Bir hatanızın cezasını çektiğinizi, bir probleme sebep olduğunuzu düşündünüz mü?

Dinleme için linki tıklayın.

https://soundcloud.com/hep-tuerkce/bumerang-etkisi/s-qmYmh