• Hep Bilgi

Dijitalden Analoğa

Son yıllarda teknoloji dünyasında ne gibi değişimler oldu diye düşündüğünüzde aklınıza gelen en önemli değişim ne oluyor? Benim aklıma hemen her şeyin dijitalleşmeye başlaması geliyor.


Günlük hayatta en çok kullandığımız şeyleri bir düşünelim. Okuduğumuz kitaplar dijitalleşti, yazdığımız defterler dijitalleşti. Dinlediğimiz müzik, izlediğimiz film dijitalleşti. Dijitalleşen her şey bizi ekranlara bağladı. Bu ekranların sayısı giderek çoğaldı; kimisi oturma odamızın köşesinde büyüdü, kimisi cebimizde küçüldü. Şu bir gerçek ki son yıllarda analog dünyalarımızdan dijital olana doğru bir göç başladı.


2018’e geldiğimizde bu trendin yavaş yavaş değişmeye başladığını görüyoruz. Artık nostalji mi diyelim buna yoksa dijital doygunluk mu bilemiyorum. Ama şu bir gerçek ki analoğa doğru bir değişim başladı. Bunun en önemli örneklerinden biri dünyaca ünlü Amerikan alışveriş sitesi Amazon. Amazon geçen yıldan beri fiziksel kitapçılar açmaya başladı. Hem sadece kitapçı değil

bir market zincirini de satın aldı. Bu firma “Amazon Go” adında yeni bir dükkân konseptiyle karşımıza çıktı. Bu yeni konsept neredeyse tamamen analog, tamamen organik,tamamen.

organik. Bildiğiniz bakkal. Tabii yeni nesil şimdi bakkalı da bilmiyor olabilir ama neyse. Biz market diyelim. Bu markete girdiğinizde teknolojiyi ve dijitali neredeyse tamamen unutuyorsunuz. Elinizi kolunuzu sallayarak içeri giriyorsunuz. Sadece girişte cep telefonuyla kendinizi tanıtmanız yeterli. Bundan sonra cep telefonu da aradan çekilebilir. Sonra da dilediğiniz gibi alışveriş yapın. Raflardan aldığın her şey otomatik olarak hesabına yazılıyor. Fikrini değiştirip geri koyarsan da siliniyor. Tıpkı eskiden çocukken bizim bakkaldan alışveriş yaptığımız gibi. O zaman da biz böyle bakkala gider, bisküvimizi alır çıkardık. Bakkal amca da aldıklarımızı veresiye defterine yazardı. Amazon Go’nun en önemli farkı bakkal amcayı da ortadan kaldırması. Onun yerine derin düşünme (deep learning) algoritmaları, sensörler ve bilgisayar destekli görüntüleme sistemleri konulmuş her yere. Tabi siz onları göremiyorsunuz. Kafanızı kaldırmadıkça… Yani artık dijital olan her şey gözümüzün önünden çekilmeye, adeta saklanmaya başladı.

Sadece Amozon’un değil, Amazon’un Çinli rakibi Alibaba’nın da dijitalden analoğa dönüş alanında yeni çalışmaları var. Alibaba da “Hema” adında fiziksel marketler açmaya başladı. Bunların içinde her şey cep telefonuyla yapılabiliyor. “Arttırılmış gerçeklik – augmented reality” uygulamalarıyla ürünler hakkında daha fazla bilgi alınabiliyor. Hatta ödemeler “yüz tanıma sistemi”yle yapılabiliyor. Tasarımcılar bu deneyimleri tasarlarken mümkün olduğu kadar “oyunlaştırmaya” çalışıyor.


Dünyada artık dijitalle fiziksel ortam birleştiriliyor. Sanal ortamlar yavaş yavaş gerçek ortamlara dönüyor. Teknolojiden tabi kii vazgeçilmiyor ama dijital olan her şey görünmez hale getiriliyor.
Kaynak: http://barisozcan.com/2018-teknoloji-tasarim-trendi/

Dinleme: https://soundcloud.com/hep-tuerkce/dijitalden-analoga