• Hep Bilgi

Gülme Korkusu

Gülmenin insan sağlığına olan faydalarına rağmen günümüz insanının çok uzak

kaldığı fiillerden biri konumundadır gülmek. “En son ne zaman ve neye çok güldünüz?” sorusuna cevap vermek için biraz düşünmemiz gerekiyor. Oysaki bu sorunun “en çok neye sinirlendiniz” veya “en çok neye üzüldünüz” şeklinde sorulması durumunda düşünme süremiz daha kısa oluyor. Gülmek için 15 kasımızı hareket ettirmemiz gerekirken kaşlarımızı çatmak için 40 kasın çalışmasına ihtiyaç duyarız. Yani gülmek biyolojik olarak sinirlenmeye göre daha kolay bir eylem.


Elbette insanların daha az gülmesinin birçok nedeni vardır. Bunların arasında en ilginç olan ise gülmenin bir uğursuzluğa yol açması yönündeki halk inanışları. Örneğin Türkiye’de birçok insanın güldükten sonra “Ayy! Çok güldüm, başıma bir şey gelmesin.” dediğini duymanız hiç de zor değildir. Üstelik dünyanın her yerinde bunun gibi güldükten sonra başına bir şey geleceğine inananların sayısı epey fazla. Mesela Çin’in bazı bölgelerinde çok gülen insanın çabuk yaşlanacağına ya da öleceğine inanılıyormuş. Yine Rusya’nın kuzeyinde insanlar çok gülen insanların malına bir zarar geleceğine inanıyor. Bir gülme korkusu da Hindistan’dan verelim. Hindistan’ın genelinde var mıdır bilmiyoruz ama Hintliler çok gülen insanların mutlaka komik bir duruma düşüp rezil olacaklarına inanıyorlarmış.


Her şeye rağmen gülmek bizce çok önemli… Yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor. Gülünce vücudumuzda birçok değişiklik oluyor. Bağışıklık sistemimiz canlanıyor, hormonlar düzene giriyor, tansiyonumuz ve kan şekerimiz dengeleniyor ve daha bir sürü şey…Gülün arkadaşlar. Başınıza bir şey gelecekse o, gülmeseniz de gelir. Hayatımızdaki kötülüklerin sebebi gülmek değil aksine gülmemek.


Dinleme: https://soundcloud.com/hep-tuerkce/gulme-korkusu