• Hep Bilgi

Kuşların Sevmediği Cami - Şemsi Ahmet Paşa Camii

İstanbul’un her köşesi birbirinden güzel camilerle dolu.


Bunlardan bir tanesi de tarihi ilçe Üsküdar’daki Şemsi Ahmet Paşa Camii. Ama bu camiyi diğerlerinden ayıran başka bir özelliği var.Efsaneye göre bu camiye asla kuşlar konmuyor. Bu sebeple diğer adı da Kuşkonmaz Camii. Hadi şimdi caminin hikayesine beraber bakalım.


1500’lü yıllarda iki büyük vezir birbirleriyle rekabet ederler. Bunlardan bir tanesi üç sultan döneminde vezirlik yapmış olan Sokullu Mehmed Paşa diğeri ise Şemsi Ahmed Paşa. Mehmed Paşa ile Şemsi Paşa bir gün Mehmed Paşa’nın yaptırdığı caminin bahçesinde sohbet ederlerken Şemsi Paşa camiyi biraz kıskanır çünkü Mehmed Paşa’nın camisi Edirne’deki Selimiye camisinin bir minyatürü gibidir.

Mehmed Paşa’ya “Paşam çok güzel bir cami yaptırdınız fakat camiyi güvercinler pisletiyor!” der. Mehmed Paşa da “Paşam onlar Allah’ın yarattığı canlılardır. Engel olmak mümkün değildir. İnşallah siz bir cami yaptırın da orayı kuşlar pisletmesin!” diye cevap verir.Bir zaman sonra Şemsi Paşa bir cami yaptırmak ister. Fakat Mehmed Paşa’ya söylediği sözleri hatırlar. Ne yapacağını bilemez ve Mimar Sinan’ın kapısını çalar. Durumu anlatır ve Mimar Sinan’dan kuşların pisletmeyeceği bir cami yapmasını ister. Mimar Sinan uzun uzun hesaplar yapar ve sonunda Üsküdar’da bir yer bulur. Burada kuzeyden ve güneyden gelen rüzgarlarla birlikte dalgaların yaptığı titreşim kuşları rahatsız eder. Bu sebeple kuşlar burada uçmayı sevmezler ve gelmezler. Şemsi Ahmed Paşa Camii bu özelliğiyle halk arasında “Kuşkonmaz Camii” olarak anılmaya başlar.


Bu hikâyeye ek olarak cami hakkında birkaç bilgi daha verelim isterseniz. Bu caminin etrafındaki külliye Mimar Sinan’ın hayatı boyunca yaptığı en küçük külliyedir. Denize sıfır inşa edilen külliye tonlarca ağırlığına ve geçirdiği depremlere rağmen 1581’den bugüne kadar hiç zarar görmeden gelmiştir. Bu sebeple Mimar Sinan’ın camideki matematik hesapları “çağının ötesinde” diye değerlendirilir.


Yoksa siz Üsküdar sahildeki bu camiyi hala ziyaret etmediniz mi?


Dinleme için lütfen linki tıklayınız.

https://soundcloud.com/hep-tuerkce/kuslarin-sevmedigi-cami-semsi-ahmet-pasa-camii

�r=