• Hep Bilgi

Sevmek Zamanı

En son güncellendiği tarih: 8 Şub 2018

“Sevmek Zamanı” 1965 yapımı bir Metin Erksan filmi. Fakat onu döneminin diğer tüm filmlerinden ayıran bir özelliği var.


“Sevmek Zamanı” Türk sinemasında görülen tüm klişelerden uzakta bir film. Zengin kız fakir oğlan teması, zengin fakat kötü baba karakterleri bu filmde yok!


Filmin başrolünde Halil karakteri var. Halil fakir bir boyacı. Bir gün bir evde boya yaparken duvarda gördüğü resme âşık oluyor.


Günlerce bu resmi izliyor ve gittikçe aşkı büyüyor.

Bir gün Halil resmin sahibi Meral ile tanışıyor ve Meral de Halil’in ona olan aşkından çok etkilenip Halil’e âşık oluyor.


İşte tam burada herkes büyük bir aşk ve düğün beklerken tüm klişeler yıkılıyor ve Halil Meral’e şu meşhur repliği söylüyor: “Ben senin resmine aşığım. Benimle resminin arasında girme.” diyor ve devam ediyor: “Sen dostlukların, aşkların kolay mı kurulduğunu, kolay mı sürdürüldüğünü sanıyorsun? Resminle ilk karşılaşmamızı dün gibi hatırlarım. Elbiselerim eskiydi, kirliydim, sakallarım uzamıştı. Birden bana iyilikle, sevgiyle bakan bir yüz gördüm. İnanamadım… İkinci kez zorlukla baktım resmine. Gene iyilik, gene sevgi vardı gözlerinde. Nihayet değişmezi bulmuştum. Resmin benim içime bakıyordu. Benim kendimi görüyordu… Bana hep dostlukla, iyilikle, sevgiyle baktı.”


Kısacası Halil, Meral’e değil onun resmine âşık. 2018 yılından bakıp böyle bir aşka saygı duymak sizlere zor geliyor olabilir. Fakat şöyle bir düşünün. Yüzünü görüp âşık olduğunuz sonra tanıdıkça ilişkinizden ve verdiğiniz emekten pişman olduğunuz birileri hiç olmadı mı?

Sufizm’e göre her yüz Allah’ın birer yansıması. O yüzlerde biz aslında daha büyük ve güzel, kusursuz bir varlığı arıyoruz.

Sevmek ve sevilmek güzel şey ama önemli olan bize bu duyguları veren yaratıcıyı unutmadan insanı insanca sevebilmek…


Kaynak:http://4.bp.blogspot.com/K90w7neG8ZY/UB2BW62wsqI/AAAAAAAABAA/vVu0KG62hwo/s1600/SEVMEK_Zamani_ana.jpg


Dinleme: https://soundcloud.com/hep-tuerkce/sevmek-zamani/s-9L24g