Sözcük Ezberleme-1

Sözcük bilgisi dil öğrenimde çok önemli bir yere sahiptir. Yeterli sözcük bilginizin olması dil öğrenirken size büyük bir kolaylık sağlar. Tabi sözcükleri öğrenmek ve bunları akılınızda tutmak pek kolay değil. Bu bölümde sizlere Türkçe sözcükleri kolayca öğrenmenin yollarından bahsedeceğiz. Hazır mısınız? Haydi başlayalım o zaman. 

1. Sesletim ve hecelemeyi öğrenin.

Türkçede Latin Alfabesini kullanıyoruz. Latin Alfabesindeki harflerin Türkçe sesletimi bu alfabeyi kullanan diğer dillerden oldukça farklıdır. Sözcükleri doğru bir şekilde söylemek için harflerin Türkçe sesletimini bilmeniz lazım. Daha sonra Türkçede sözcükleri hecelemeyi öğrenmelisiniz.

2. Sözcük yapısını öğrenin.

Sözcükleri öğrenemeye geçmeden önce Türkçenin sözcük yapısını bilmeniz gerekmektedir. Türkçede sözcükler sözcük köklerine getirilen eklerle türetilir. Örneğin su sözcüğünden sulu, susuz, sucu, suluk, sulak, sulamak gibi birçok sözcük türetebilirsiniz. Özellikle eklerin görevlerini bilmeniz size yeni kelimeler öğrenmenizde yardımcı olacaktır. Mesela –lı ekinin isimleri sıfata dönüştürdüğünü bilirseniz Acı-lı, tuz-lu, ahlak-lı gibi sözcüklerin sıfat olduğunu sözlüğe bakmadan anlayabilirsiniz. Bu iki tavsiyemizi uyguladıktan sonra artık sözcükleri daha rahat ezberlemenize yardımcı olacak tekniklere geçebilirsiniz.

3. Sözlüğü yanınızdan ayırmayın.

Sözlük, sözcük öğrenmenizde sizin en büyük dostunuz olacak. Ancak bir sözcüğün birçok anlamı olabileceğini unutmamalısınız. Bunun için sözcüklerin anlamlarının yanında örnek cümlelerde bulunduran sözlükleri tercih etmelisiniz.  

4. İlişkili sözcüklere bakın.

Sözlükten bir sözcük öğrendiniz. O sözcüğün peşini bırakmayın. Çünkü o sözcükten ya da o sözcüğün kökünden türemiş mutlaka birçok sözcük vardır. Bu sözcükle ilişkili diğer sözcükleri de öğrenin. Böylece tekrar tekrar sözlüğe bakmaktan kurtulursunuz. Aynı zamanda bir sözcüğü öğrenirken eş, zıt ve yakın anlamlarıyla birlikte öğrenmeye çalışmalısınız.

5. Bol bol okuyun.

Bol bol okuyun. Çünkü, okuma sözcüklerin öğreniminde en etkili yöntemlerin başında gelir. Sözcükleri mutlaka bir metin içinde görerek öğrenmelisiniz. Eğer bir sözcüğü metinde görmeden ezberlerseniz bu sözcüğü kısa sürede unutabilirsiniz.

 

Sesletimi ve hecelemeyi öğrenin, sözcük yapısını öğrenin, sözlüğü yanınızdan ayırmayın, birbiriyle ilişkili sözcüklere bakın ve bol bol okuyun. Bunlar sözcük öğrenimde işinizi kolaylaştıracaktır.