Mecnun'un Leyla ile Tanışması ve İlk Ayrılık

Kays artık büyümüş, okula gidip ilim öğrenmesi gereken yaşa gelmiştir. Babası, Kays’ın hangi okula gideceğine karar verdikten sonra okul için hazırlıklar yapılmaya başlanır. Güzel okul kıyafetleri dikilir, okulda kullanacağı bütün araç gereçler alınır. Kays, bir güzel hazırlandıktan sonra okula gönderilir. Kays heyecan içinde okula gider. Okulda birçok kız ve erkek onunla arkadaş olmak ister. Çevresine toplanırlar. Bunların içinde güzeller güzeli Leyla da vardır. Kays Leyla’yı fark eder. Onun Leyla’yı gören gözleri çevresinde onunla arkadaşlık kurmak isteyenlere karşı bir anda adeta kör olur. Kays, daha ilk gün Leyla ile arkadaş olur ve o günden sonra Leyla’dan başka kimseyle arkadaşlık etmek istemez.

Kays ve Leyla arasında güzel günler başlar. Sınıfta daima beraber otururlar, beraber ders dinlerler, beraber yemek yerler ve beraber oynarlar. Yani ne yaparlarsa beraber yaparlar. Ders olmadığında birbirlerinden ayrı kaldıkları için tatil günlerinden nefret ederler. Bir dakika bile ayrı kalmak istemezler. Bu arkadaşlık zamanla yerini aşka bırakır. Bu iki genç birbirlerine âşık olurlar. Çevresindekilerin dikkatini çekmemek için her gün çeşitli bahanelerle buluşlar. Mesela bir gün birbirlerine anlamadıkları dersi sorarlar diğer bir gün eşyalarından birini saklayarak bu eşyayı beraber ararlar.

 

Tabi bu dünyadaki her güzellik mutlaka bir gün son bulur. Leyla ve Kays’ın arasındaki bu aşk çevredeki insanların arasında konuşulmaya başlanınca Leyla’nın annesi bu dedikoduların önüne geçmek ister ve Leyla’yı okuldan alır. Her gün sevinçle okula giden Kays okulda Leyla’yı göremeyince çılgına döner. O günden sonra okuldaki günleri üzüntü içinde ve feryat edip dolaşarak geçer. Onun bu halini görenler Kays’a çılgın, deli ve kendini kaybetmiş anlamlarına gelen “Mecnun” ismini verirler. Herkes ona mecnun demeye başlar. Öyle ki bir zaman sonra onun gerçek ismi unutulup gider.

Güzel: Hoş, iyi beğenilen, çirkin değil. (Sıfat)

Bir güzel: Uygun olarak İyi bir şekilde, (Zarf)

Güzeller güzeli: En güzel olan, herkesten güzel olan. (Sıfat)

Güzel günler: Eğlenceli günler. (Sıfat Tamlaması)

Güzellik: Güzel olma durumu. (İsim)