Yumurta Satan Bankacı

   Her yıl milyonlarca genç üniversitelerden mezun oluyor ve mezun olduktan sonra da büyük bir boşluğa düşüyor. Bu gençlerden birçoğu daha en başında iş bulamazken bazıları da çalıştıkları işlerde mutluluğu yakalayamıyorlar. Sonuçta sokaklarda işsiz ya da çalışan birçok mutsuz gençle karşılaşıyoruz. Fakat bunlardan çok azı şikâyet etmeyi bırakıp kendi mutluluğunun ve huzurunun peşinden gidiyor.

   Üniversiteden mezun olduktan sonra özel bir bankanın şubesinde 4 yıl çalışan Gürkan Altın (30) da bunlardan biri. Altın, iş stresinden bıkıp bankacılık işini bırakmış ve memleketi olan Edirne, Keşan’a dönüp pazarcılık yapmaya başlamış. Gürkan, “Kredi kartı satabiliyorum, yumurta da satabilirim.” diyor. Pazarda, genç girişimcilerden ve ev kadınlarından aldığı organik yumurta, bal ve salçaları cumartesi günleri kurulan halk pazarında satarak geçimini sağlamaya çalışan Altın, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun. Mezun olduktan sonra hemen iş hayatına atılmış. Fakat özel sektörde her an işini kaybetme korkusu yüzünden stresli bir hayat yaşamaya başlamış ve motivasyonunu kaybetmiş. 

   

   Altın bu süreci şöyle anlatıyor:

 

   "Bankacılığı bırakıp pazarcılığa başladığını anlattığım müşterilerim şaşırıyor. Deli olduğumu, bankacılığın bırakılmayacağını söyleyenler oluyor. Zamanla müşterilerim de buna alıştı. İstifa ederek pazarcılığa kesin geçiş yaptıktan sonra şoku ben de atlatıp işime alıştım.

   Özellikle köylerdeki genç girişimcilerin ve ev hanımlarının yumurtasını, balını ve salçasını tüketiciyle buluşturuyorum. Direkt üreticiden alıp, tüketiciye satıyorum. Daha önce kredi kartı satıyordum. Madem kredi kartı satabiliyorum, yumurta da salça da satabilirim dedim. Bu iş, bana daha kolay geldi."

   Gürkan Altın ayrıca gençlerin artık maaşlı ve sigortalı işlere yönlendirildiğini belirterek, yetkililerden üreticileri daha fazla teşvik edici projeler üretmesi gerektiğini söylüyor.

 

   Bir aydır pazarda yumurta satan Gürkan’ın felsefesi basit:

 

   “İnsan mecbur kalınca her şeyi yapabiliyor.”

 

   Kaynak: https://onedio.com/haber/kredi-karti-yerine-yumurta-satmayi-secti-is-stresi-yuzunden-bankaciligi-birakti-pazarciliga-basladi-806900